Jak się uczyć do egzaminu?

Nie istnieje żadna uniwersalna instrukcja pozwalająca na szybkie i bezbolesne opanowanie obszernych partii wiedzy. Uczenie się nastręcza wysiłku, czasu a także pomysłowości. Wysiłek powinien skupiać się nie tyle na zapoznawaniu się z nowiuteńkim materiałem, ile z utrwalaniem go w naszej pamięci. Nie ma sensu wielokrotne czytanie jakiegoś fragmentu podręcznika, ponieważ skutki będą mizerne. Korzystniej raz czy dwa przeczytać opanowywany tekst, zaś potem przystąpić do ćwiczeń.

Jeszcze lepiej po pierwszej powierzchownej lekturze przekazu spisać sobie wątpliwości, na które dany przekaz odpowiada czy, jakie nasunęły się nam przy tejże lekturze. Przy drugim czytaniu staramy się odszukać odpowiedzi na owe pytania. A potem sprawdzamy, czy na te pytania odpowiedzieliśmy poprawnie. Na koniec powtarzamy oraz powtarzamy.
http://www.liceum.wszedukacja.pl
Napisał: ideowl
Na podstawie: http://www.flickr.com
Ta strategia jest czymś innym aniżeli pospolite „kucie na blachę”, dlatego że skłania nas do działań w trakcie nauki. Wbrew pozorom jest o wiele skuteczniejsza od automatycznego powtarzania. Uczenie się wymaga czasu. Niewiele można uczynić, jeśli czasu mamy za mało. Możemy wtenczas uczyć się bardzo intensywnie, zmniejszając do minimum pauzy, jednakże takie podejście jest mało skuteczne ze względu na proces blokowania proaktywnego. To blokowanie sprawia, że opanowanie jakiejś partii materiału blokuje jak też spowalnia nauczanie się kolejnych partii. Z tego też względu potrzebne będzie robienie sobie przerw w czasie nauki. Te przerwy to nie jedynie odpoczynek, lecz także jest to czas, kiedy nasza pamięć łączy nowo przyswojone wiadomości z już istniejącymi strukturami informacji. Ten proces przebiega poza świadomością, jednakże warto mu nie przeszkadzać, to proces "wsiąkania" nowiutkich informacji do naszej świadomości. Pomysłowość jest trzecim warunkiem skutecznego uczenia się. Zastosowanie cały czas takiej samej metody przyswajania materiału prowadzi prędko do znużenia.egzamin
Na podstawie: pixabay.com
Dobrze jest uaktywnić nasze doświadczenie, ażeby uczyć się w sposób pomysłowy. Jedną z tychże nietypowych strategii przyspieszających proces uczenia się, ale upraszczających też zrozumienie materiału, jest odniesienie do Ja. Można zastanawiać się, w jaki sposób uczynilibyśmy, jeślibyśmy znaleźli się na miejscu jakieś postaci historycznej przy uwzględnieniu wszystkich ograniczeń, dotyczących tej postaci. Możemy wyimaginować sobie, że jesteśmy krwinką przesuwającą się poprzez układ krwionośny i nauczyć się tego, jak zbudowany jest oraz jak funkcjonuje ów układ. Te 2 przykłady tyczą się uczeni http://www.collegium-novum.pl/chemia,kurs,3.htmlleży, czy podejmiemy próbę wynalezienia jakiś nietypowych strategii w trakcie uczenia się innych przedmiotów. Jeżeli idzie o przygotowanie do matury 2016, wydaje się że Warszawa jest miastem oferującym wiele usług dokształcających.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-04-28 22:00:12
Tagi: nauka, wiedza, korepetycje, czytanie, lektura