Dlaczego wielkość sceny może mieć ogromne znaczenie dla artysty?

Odwiedzanie teatru nie jest w Polsce za często wykonywaną czynnością, jednak aktorskie kreacje mamy możliwość podziwiać również w tv. Sami zresztą w czasie zdobywania wykształcenia na pewno wcielaliśmy się w role znajome nam ze stron różnorodnych określonych dzieł.
Co prawda w liceum nie zawsze obecna była profesjonalna scena, jednak w tamtym miejscu nie o otoczkę chodziło.

Nie wystarcza Ci ten zwięzły tekst opublikowany na tej stronie? Nie martw się i sprawdź więcej w tym miejscu, przeczytasz tam tego typu informacje.

W profesjonalnych teatrach natomiast takie miejsce musi zagwarantować właściwe warunki do grania danej postaci. Profesjonalna scena powinna zostać dostosowana do szybkiej zamiany dekoracji czy zapewniać dobry widok oraz właściwe cechy akustyczne. Ponadto scena to nie tylko przestrzeń, na której występują aktorzy, to też miejsce, na jakim organizowane są przykładowo koncerty muzyczne, jednak w takiej sytuacji nosi ona nazwę "estrady". Poza tym scena często oddzielona jest od widowni specjalną kurtyną, a miejsce między nią a widownią nosi nazwę "proscenium". Należałoby dodać, że scena nie musi być tak zwana włoska (o standardowej, posiadającej kurtynę budowie), lecz może też być kwadratowa (jest wtedy otoczona publicznością ze wszystkich stron). Należałoby tutaj wspomnieć, że rozmiar sceny ma wielkie znaczenie dla aktora, ponieważ wielokrotnie łączy on wypowiadane słowa z ilością wykonywanych w tym momencie kroków. Objawia się to szczególnie w wypadku gościnnych wykonań na deskach innych teatrów.


przesilenie letnie
Napisał: Web Summit
Na podstawie: http://www.flickr.com


scena
Napisał: Joshua Brown
Na podstawie: http://www.flickr.com


Istotnym składnikiem tego stanowiska jest tak zwana budka suflera, zatem obrócona w stronę aktora muszla, w jakiej przebywa sufler, zatem osoba, która podpowiada aktorowi jego kwestię, jeśli ten ją pomyli. Nie jest to jednak element obligatoryjny i obecny na każdej scenie teatralnej.
Jednak to na ogół kojarzące się z tym miejscem określenie używane jest nie tylko w tego typu kontekście. Scena to także sztuka teatralna lub społeczność, jaka zajmuje się przygotowywaniem jakiegoś typu sztuki. Funkcjonuje więc np. scena komputerowa, powiązana z tworzeniem grafiki komputerowej.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-17 14:06:24
Tagi: sztuka, ceny, miejsca, osoba, kraj