Jakie studia wybrać?

Co roku publikowane są rankingi najchętniej wybieranych kierunków studiów. Czasem możemy przeczytać, że to odzwierciedlenie rynku pracy, czasami, że moda się zmieniła. Bywa, że uniwersytety w ten sposób chcą zachęcić maturzystów do rozpoczęcia studiów na danym kierunku, lub wręcz odwrotnie - zniechęcić, bo po prostu nie mają już miejsc.
Trendy w kierunkach studiów

W takiego rodzaju rankingach od wielu lat wysoko zobaczymy prawo, medycynę, kierunki ekonomiczne, filologię angielską albo psychologię. Wielu maturzystów jednak nie myśli o swojej karierze, tylko wybiera kierunek „bo rodzice uważają, że dobry”, „bo znajomi tam idą”. Nie jest to dobre podejście. Studia dobrze trzeba przemyśleć. Istnieją kierunki, takie jak choćby resocjalizacja (więcej o tym), które nie gwarantują nam dużego zarobku i po których nie jest łatwo znaleźć pracę. Takiego typu kierunki powinni wybierać ludzie z konkretną pasją, którzy zdają sobie sprawę na co się piszą. Powinno się od samego początku studiów wypracowywać sobie kontakty i robić staże i praktyki. To pomoże w znalezieniu pracy w zawodzie po studiach.

nauka
Na podstawie: http://www.sxc.hu/
Pasja a praca

Warto również być otwartym na zmiany swoich planów po analizie rynku pracy. Pasjonat rysunku, rzeźbienia albo malarstwa nie musi koniecznie skończyć właśnie taki kierunek. Powiedzmy wprost, artyści są w mało komfortowej sytuacji i stabilnego zatrudnienia dla nich często nie ma. Może więc warto przemyśleć kierunek taki jak na przykład arteterapia (tutaj przydatne informacje)? Pozwoli realizować swoje marzenia a tym samym zapewni lepszy start na rynku pracy.

Politechnika zawsze w cenie

Nieustannie popularnością mogą poszczycić się wszelkie kierunki na uczelniach technicznych. Wszelkie kierunki techniczne są chyba najlepszym gwarantem pracy, pod warunkiem, że oczywiście dana osoba jest dobra w tym co robi. Najpopularniejsze ciągle są informatyka, elektronika, logistyka (tu więcej). Studia na uczelniach technicznych są niezwykle wymagające, ale też kładą wielki nacisk na umiejętności praktyczne. Często do zaliczenia semestru konieczne są praktyki w różnych zakładach, co sprawia, że absolwenci takich studiów mają już duże doświadczenie. Dzięki temu są doskonałymi kandydatami do pracy. Często zdarza się tak, że firma po praktykach oferuje studentowi etat. Warto uważnie zastanowić się nad kierunkiem studiów, bo od tego naprawdę będzie zależała nasza kariera zawodowa.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 10:23:26